Pokrywa solarna na basen - Tak czy Nie?

Pokrywa solarna na basen - Tak czy Nie?

Jak działa pokrywa solarna do basenu?

Pokrywy solarne są zaprojektowane do zakrywania powierzchni zarówno basenów odkrytych, jak i krytych. W przypadku basenu odkrytego, pokrywa zapobiega parowaniu wody i przyczynia się do jej częściowego podgrzewania poprzez efekt solarny w słoneczne dni. Podgrzewanie wody w basenie to częsty temat dyskusji na różnych forach. Opinie są różne. Jedni mówią tak, inni mówią nie.

Test skutków zastosowania pokrywy solarniej

Z tego powodu przeprowadziliśmy rzeczywisty test pokrywy solarnej na prawdziwym basenie odkrytym o wymiarach 6 na 3,5 metra i pojemności 30 metrów sześciennych wody. Test został przeprowadzony w czerwcu 2017 roku przez okres 10 dni.

  • Rodzaj Pokrywy Solarniej: 400 mikronów, kolor niebieski
  • Dzienne Temperatury podczas Pomiaru: 15 - 27°C
  • Nocne Temperatury podczas Pomiaru: 13 - 16°C
  • Wszystkie pomiary zostały wykonane 1 metr poniżej powierzchni wody.

Wyniki Pomiarów Temperatur:

Stwierdziliśmy, że pokrywa solarna umieszczona na powierzchni basenu podczas słonecznego dnia może skutecznie podgrzewać wodę o 3 - 6°C dziennie. Bez pokrywy solarnej, woda podgrzewa się o 1 - 2°C.

Podczas porannych pomiarów temperatur z pokrywą położoną na powierzchni, zanotowaliśmy spadek temperatury nocnej o 1 - 2°C. Bez pokrywy solarnej, wynosi on 3 - 6°C.

Znaczenie Pokrywy dla Basenów Krytych

W przypadku basenów krytych, pokrywa głównie zapobiega parowaniu podgrzewanej wody i w konsekwencji utracie ciepła z basenu. Dodatkowo chroni przed kondensacją wody w pomieszczeniu oraz powstawaniem pleśni na konstrukcji budynku. Każdy, kto ma basen wewnętrzny, zapewne zna niedogodności związane z wilgocią i kondensacją pary wodnej w okolicy basenu. Oczywiście, basen kryty powinien być wyposażony w odpowiednią wentylację lub odwilżanie. Jednak ciągła praca tych systemów jest wymagająca finansowo, nie mówiąc już o potencjalnym hałasie generowanym przez wentylatory podczas odwilżania. Pokrywa umieszczona na powierzchni wody drastycznie zmniejsza potrzebę odwilżania pomieszczenia. Dotyczy to zwłaszcza nocy, gdy nikt nie korzysta z basenu, co czyni zużycie energii całkowicie niepotrzebnym.

material_na_vyrobu_solarni_plachty

Materiał do Produkcji Pokrywy Solarniej

svarovaci_valce_na_solarni_bazenove_plachty

Cylindry spawalnicze

ultrazvukovy_svar_solarni_plachty_na_bazen

Spawanie ultradźwiękowe

Jak jest produkowana pokrywa solarna do basenu?

Pokrywy solarne do basenów są produkowane w różnych grubościach materiału i kolorach. Materiałem używanym do produkcji pokryw jest polietylen zabezpieczony przed promieniowaniem UV. Dwie warstwy filmu z polietylenu o niskiej gęstości (LDPE - Low-Density Polyethylene) są termicznie złączane na specjalnych rolkach. Jedna strona rolki jest wyposażona w wypustki, które tworzą pęcherzyki na pokrywie. Dolna warstwa zawsze pozostaje gładka. Grubość pokrywy zależy od grubości bazowego filmu użytego w produkcji. Możliwe jest także produkcja różnych szerokości materiału bazowego do produkcji pokrywy solarniej do basenu w oparciu o szerokość rolki.

stroje_na_vyrobu_solarni_plachty_na_bazeny

                    Maszyny do produkcji pokryw solarnych do basenów

      

Szerokości rolek do podstawowej produkcji różnią się. Najwęższe rolki mają 1 metr szerokości, a najszersze rolki mogą osiągnąć nawet 2,5 metra.

Pojawiają się zapytania, czy istnieje pokrywa wykonana z jednego kawałka - bez szwów. Z uwagi na szerokość materiału bazowego, jasne jest, że pokrywa szersza niż 2,5 metra nie może być wykonana bez szwów.

Przygotowane paski filmu są następnie spawane ze sobą, co daje ostateczną szerokość pokrywy solarniej do basenu. Istnieją dwie metody spawania pokryw solarnych.

1.Spawanie ultradźwiękowe

Ta metoda jest głównie stosowana do produkcji wyższej jakości pokryw solarnych do basenów o grubości 360 mikronów i więcej. W przypadku tego typu pokrywy, pasek bez pęcherzyków jest już przygotowany po obu stronach podstawowego paska w trakcie produkcji. Te dwie gładkie warstwy nakładają się na siebie i są spawane za pomocą maszyny do spawania ultradźwiękowego. Dlatego gdy nabywasz pokrywę solarną do basenu spawaną ultradźwiękowo, posiada ona paski bez pęcherzyków zarówno na środku, jak i na krawędziach. Mogą być one przycięte nożyczkami.

Powszechne jest przekonanie, że spawanie ultradźwiękowe tworzy spoinę o wyższej jakości i większej elastyczności oraz dłuższym okresie użytkowania. Nie ma takiego samego stopnia degradacji materiału, jak w przypadku spawania gorącym powietrzem. Pokrywy solarną spawane ultradźwiękowo są dostępne tylko w standardowych szerokościach i muszą być przycięte do dokładnych wymiarów basenu.

svarovani_plachty_na_bazen_ultrazvukem

                                              Spawanie ultradźwiękowe pokrywy

2.Spawanie gorącym powietrzem

Ta metoda jest używana do cieńszych pokryw o grubości do 360 mikronów, wyjątkowo do 400 mikronów. Proces produkcji podstawowego paska jest niemal identyczny jak w przypadku pokryw przeznaczonych do spawania ultradźwiękowego, z wyjątkiem braku gładkiej warstwy po bokach. Pokrywy są spawane przez nakładanie na siebie dwóch pasków bezpośrednio na pęcherzyki. Skutkuje to twardszym spawem, który nieco zmniejsza elastyczność pokrywy. Podczas spawania, pęcherzyki na obu spawanych warstwach ulegają deformacji. Ta metoda spawania wymaga właściwej temperatury spawania oraz umiejętności spawacza.

Pokrywy spawane gorącym powietrzem można również nabyć precyzyjnie przycięte do rozmiaru lub dostosowane do kształtu basenu (pokrywy okrągłe, owalne). Ze względu na proces produkcji, określa się dopuszczalne odchylenie wymiarowe do 5%, co dla większych pokryw może skutkować dość znaczną różnicą. Z praktyki wiemy, że pokrywy zazwyczaj są większe niż zamawiany rozmiar. W takim przypadku pokrywa może być przycięta do rozmiaru na basenie, podobnie jak w przypadku spawania ultradźwiękowego.

Korzyści z korzystania z pokrywy solarniej do basenu:

  • Zapobiega parowaniu wody.
  • Redukuje zużycie środków chemicznych do basenu.
  • Podgrzewa wodę w basenie.
  • Utrzymuje temperaturę wody.
  • Relatywnie niski koszt w porównaniu z innymi opcjami pokryw basenowych.

Wady korzystania z pokrywy solarniej do basenu:

  • Więcej skomplikowane w obsłudze, zwłaszcza przy większych basenach, bez użycia bębna nawijającego.
  • Wymaga większej przestrzeni do przechowywania.
  • Materiał nie jest odporny na mróz.