FAQ - Pompy ciepła

FAQ - Pompy ciepła

Potencjalne Problemy z Pompa Ciepła w Okresach o Niskich Temperaturach

Wielu użytkowników pomp ciepła skarży się na niską wydajność lub wydobywający się dym w czasie chłodniejszych okresów. W zdecydowanej większości przypadków nie jest to awaria, lecz cecha, która może być wyjaśniona za pomocą podstawowej fizyki:

    1.Pompa ciepła nie ogrzewa / straciła moc:

Wraz ze wzrostem różnicy temperatury między wodą w basenie a otaczającym powietrzem, następują większe straty ciepła na powierzchni basenu. Nawet przykryty basen z odkrytą powierzchnią doświadcza znaczących strat ciepła – przestrzeń pod osłoną jest "podgrzewana" przez powierzchnię wody. To z kolei stawia wyższe wymagania dla pompy ciepła.

Ponadto, sprawność pompy ciepła jest niższa, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa.

Przykład:

Pompa ciepła Rapid Inverter (565RIC040)

  • Przy temperaturze powietrza 26 °C i wilgotności 80%, pompa ciepła ma moc grzewczą wynoszącą 15 kW, a współczynnik wydajności (COP) sięga nawet 16.

  • Ta sama pompa, przy temperaturze powietrza +5 °C, ma moc grzewczą około 7 kW i maksymalny COP wynoszący 6.

  • Przy temperaturze -5 °C, moc grzewcza wynosi tylko 5,5 kW, a maksymalny COP to niewiele ponad 4.

Pompa ciepła rzeczywiście dostarcza ciepło, ale w chłodniejszych warunkach może nie być w stanie pokryć strat ciepła basenu. Może to skutkować spadkiem temperatury basenu o więcej niż 2°C w ciągu nocy. W praktyce oznacza to, że pompa ciepła podgrzewa wodę o 2°C w ciągu dnia, ale ta temperatura zostaje "utrata" w nocy.

Dla klienta taka sytuacja może sprawiać wrażenie, że pompa ciepła nie działa lub działa nieprawidłowo.

    2.Pompa ciepła "przepala się"/wydobywa dym lub się zamarza:

Ze względu na spadek temperatury otaczającego powietrza poniżej 12°C oraz wysoką wilgotność powietrza, na parowniku pompy ciepła zaczyna zamarzać kondensat. Z tego powodu pompy ciepła są wyposażone w automatyczny tryb "odmrażania", w którym gorący czynnik chłodniczy omija wymiennik ciepła. Dzięki czterodrogowej automatycznej zaworze jest on kierowany bezpośrednio do parownika, co powoduje natychmiastowe "rozmrożenie" szronu.

Podczas procesu odmrażania z pompy ciepła unosi się para wodna - nie jest to dym.

Automatyczne odmrażanie to funkcja dostępna tylko w pompach ciepła średniej lub wyższej klasy. Ta funkcja umożliwia pracy pompy ciepła nawet przy niskich temperaturach.